У овом моменту не постоји тачна евиденција броја ратних и мирнодопских војних инвалида у Србији. Процењује се да их има око 10.000, а војни инвалиди рањени током рата или у миру се у свакодневном животу суочавају са проблемима запослења и лечења. Како ове проблеме решавати – била је тема састанка представника њихових удружења из целе Србије који су се окупили на Палићу.
Суботичко удружење ратних и мирнодопских војних инвалида било је домаћин сусрета представника удружења из целе Србије и њихове кровне организације. У Суботици окупљају око три стотине чланова, а као главни проблем наводе повратак имовине која им је неопходна за лечење и опоравак и друге врсте помоћи.
"Да нам није имовина отуђена ми никаквих проблема не би имали за помоћ породицама погинулих да се школују, али смо ту ускраћени јер је имовина доста не растурена већ опљачкана"- каже председник Удружења ратних и мирнодопских војних инвалида Суботице Драгослав Дашић.
Процењује се да ратних и мирнодопских војних инвалида у Србији има око десет хиљада. Сусрећу се како са проблемом запослења, тако и са проблемима у лечењу. Њихово удружење држави сугерише запошљавање ове категорије инвалида у јавном сектору, а траже другачији статус по питању лечења и опоравка.
"Држава чини све да дођемо у социјалну категорију, односно у могућност да они који су у пензији могу да се лече из нивоа запослених, док остали иду у социјалну категорију што је готово неприхватљиво и стварно сматрамо да је то велики проблем који треба решавати. Можда и кључни проблем који се треба решавати"- истиче председник Удружења ратних и мирнодопских војних инвалида Србије Мирослав Лазовић.
Како године пролазе, ратних војних инвалида је све мање, па се процењује да ће у наредним годинама доминантна категорија бити војни инвалиди.
Текст који оретходи је преузет са сајта: rtv.rs Овом приликом најлепше се захваљујемо редакцији Радио телевизије војводине на информацијама које су објавили, а које од њих преузимамо у циљу боље информисаности војно инвалидске популације.